В рамках жовтневого засідання клубу менеджерів HR-LAND® (www.hr-land.com) ми розглядали коучинговий техніку «Колесо балансу / ефективності». На прохання тих, хто не зміг взяти участь в засіданні - опис техніки для самостійного опрацювання.
Алгоритм роботи з технікою «Колесо балансу / ефективності»
Дана техніка є базовою в багатьох школах коучингу, її можна використовувати як в life-, так і в бізнес-коучингу. Наприклад, працюючи з завданням життєвого балансу або опрацьовуючи тему оптимізації управлінської діяльності. Крім цього, техніку «Колесо» можна ефективно використовувати в ситуаціях самокоучінга.
Колесо допомагає визначити найбільш важливі життєві сфери (або сфери, пріоритетні для розвитку функцій менеджера), а також показує ступінь задоволеності кожної зі сфер.
Щоб побудувати колесо, необхідно розбити коло на сектори, їх називають області відповідальності. Найчастіше сфер 8, хоча для кожного це кількість індивідуально і може бути від 4 і до ...
Далі - підпишіть кожну з областей. Наприклад, фінанси, кар'єра, здоров'я, сім'я, стосунки, хобі, взаємини, особистісний розвиток - в «Колесі балансу»
У варіанті «Колесо ефективності» це може бути - планування, постановка завдань, координація роботи підрозділу, мотивація підлеглих, самомотивація і т.д.
За 10-ти бальною шкалою оціните ступінь задоволеності кожної зі сфер, позначивши центр кола як 0. Далі - з'єднайте точки і заштрихуйте отримані області.
Подивіться на отримане з заштрихованих сфер колесо. Чим воно симетричні і ближче до вихідного, тим в більшій балансі сфери вашого життя або галузі управлінської діяльності.
Наступним кроком буде визначення областей, що найбільше потребують розвитку. Це можуть бути як області з найменшими оцінками, так і області з порівняно високими балами, але більш пріоритетними у розвитку на сьогоднішній день.
Раджу також подумати, просування яких сфер може одночасно сприяти зростанню інших. Буває, що виконавши дії по одній з областей відповідальності, ми одночасно «підрощують» кілька інших.
Отже, пріоритети для розвитку визначені і сфери обрані.
Тепер продумайте і запишіть мети, досягнення яких підвищить результати кожного сектора. Добре, якщо ви будете діяти поступово, вибираючи посильний обсяг завдань. Повернутися до свого «Колесу» і поставити перед собою нові цілі ви зможете в будь-який момент.
Далі - складіть план досягнення цілей, враховуючи при цьому:
- час, необхідний для виконання наміченого
- ресурси, які можуть вам знадобитися. Якщо чогось не вистачає з ресурсів, то де і яким чином це отримати?
- свою мотивацію. Її можна визначити методом шкалювання
- точку відліку, тобто якого числа ви почнете діяти. Добре б зробити 1-й крок вже сьогодні :)
Ще раз перегляньте свій план. Хочете додати щось ще?
Приступаємо до реалізації намічених цілей.
Успіху і балансу!